Två pojkar i laboratoriet.

Läromedel

På den här sidan hittar du uppgifter och workshopinstruktioner för teman i Heurekas utställningar. Du kan använda uppgifterna antingen före ett besök på Heureka, under besöket eller efteråt i skolan. Många uppgifter kräver inte ett besök på Heureka, och kan användas när som helst!

Genom att utnyttja kategorierna nedan kan du tydligt se vilka uppgifter som passar bäst för dina elever. Instruktionerna till läromaterialet kan laddas ner och skrivas ut i pdf-format.

Längre ner på den här sidan hittar du även Heurekas onlinetester, roliga Heureka-ögonblick och Olyckshjul avsnitten, samt Vetenskapsworkshopen, som innehåller vetenskapliga knep att göra hemma eller i skolan.

Inlärningsuppgifter

vihreä vesipisara tippumassa veteen.

Vatten - livets ström: jag, andra och vår värld

7–9 och andra stadiet

Olika globala uppgifter med vattentema för högstaidet och andra stadiet. Uppgifterna är även lämpliga att använda som innehåll för tvärvetenskapliga helheter eller vattentemadagar i lågstadiet.

vihreä pelinappula ympyrässä, sekä kolme muuta ympyrää jossa vihreät vesipisarat.

Vatten - livets ström: Dolda droppar-spelet

5–6, 7–9 och andra stadiet

Spelet Dolda droppar passar väl för att väcka diskussionen om ämnen som vatten, global utbildning eller livsmedelsproduktion.

vihreä myyttinen hahmo.

Vatten - livets ström: Den mytologiska gestalte...

5–6, 7–9 och andra stadiet

Hur skulle ditt hemvattens gestalt se ut? Är det spöket från skolans avlopp eller det dimmiga andetaget från din älskade stugsjö?

Piirrettyjä planeettoja.

ESERO Finlands läromedel

Lämplig för alla kvaliteter

ESERO Finland erbjuder läromedel och klassrumsaktiviteter med rymdtema för småbarnspedagogik, grundskolan och gymnasieutbildning.

Heurekan vihreä logo, vihreä piirretty kynä sekä vihreällä kynällä kirjoitettu sana "Heureka".

Färglägg vad du upplevde på Heureka

Färgläggningsuppgift för alla

Vad var det roligaste under ditt Heureka-besök? Printa ut bilden och färglägg Heurekas legendariska attraktioner.

Piirretty vihreä kukka, joka saa lämpöä auringolta.

Fotosyntesuppgifter

Årskurs 3-6 och 7-9

Kan göras innan ni deltar i fotosyntes-laboratorioprogrammet, som ytterligare uppgifter för att behandla ämnet fotosyntes, eller som uppgifter att göra efter besöket för att repetera erfarenheterna från laboratorieprogrammet.

Sponsorklasser

Heureka är med i projekt som utvecklar lärande

Visste du att Heureka är involverad i både nationella och internationella projekt som utvecklar lärande och undervisning? Med det framtida arbetslivets behov och multidisciplinära färdigheter i åtanke skapar projekten modeller och metoder för att lära ut breda färdigheter, framtidskompetens och ett fenomenorienterat förhållningssätt.

Dessutom representerar Heureka Finland i ESA:s Advisory Board on Education.

Läs mer om projekten som utvecklar lärande