Heurekan edustan Neljä Kuutiota.

Innostu näyttelyissä!

Heureka-vierailulle kannattaa varata aikaa 2–4 tuntia, sillä tekemistä meillä riittää kaikenikäisille! Koulu- ja varhaiskasvatusryhmät tutustuvat näyttelyihin omatoimisesti opettajan ohjeistuksen mukaan. Tutustuttavissa ovat jännittävä Jääkauden jättiläiset, kiehtova Matkalla avaruudessa, aivoja herättelevä Tekoäly – Me, Myself & AI, mielenkiintoiset Heureka-klassikot, Sähkölä, Kiertotehdas, Ideaverstas, Tiedettä pallolla sekä päänäyttelyalueen ikisuosikit, kuten Vaijeripyörä sekä Foucalt'n heiluri!

Jos haluat strukturoida vierailua erilaisten tehtävien avulla, voit hyödyntää valmiita oppimateriaalejamme, tai tehdä vapaasti omia.

Varaa näyttelyvierailu

Innoittajan vetämät ohjelmat

Koulu- ja varhaiskasvatusryhmän vierailun yhteyteen on mahdollista varata innoittajan vetämä ohjelma laboratoriossa, työpajassa, tiedeteatterissa tai Tiedettä pallolla -kohteella. Nämä ohjelmat ovat varattavissa ennen huhtikuun loppua toteutuvien vierailuiden yhteyteen.
Toukokuun vierailuille varataan normaalisti ennakkoon näyttelyliput ja vierailun aikana voi ilman erillistä varausta osallistua nonstop-laboratoriotuokioihin sen mukaan kuin niissä on tilaa.

Tutustu koulu- ja varhaiskasvatusryhmien ohjelmiin

Rottien ruokintanäytökset

Uudet rotanpoikaset ovat asettuneet taloksi remontoituihin tiloihin ja ovat valmiina ilahduttamaan lapsia!

Miksi rotta kuljettaa ruokansa piiloon? Tiesitkö, että Heurekan rotat saavat joka päivä tuoretta ravintolaruokaa? Rottien ruokintanäytöksessä rottainnoittaja tarjoilee rotille tuoreita herkkuja kuten salaattia, kurkkua, porkkanaa ja jyviä. Rottien rouskutellessa vihanneksia innoittaja kertoo rottien käyttäytymisestä, ruokinnasta ja arkipäivän kulusta Heurekan Rottalassa. Rohkeimmat rotat saattavat myös pyydystää jyviä uima-altaan pohjalta! Näytöksen jälkeen yleisöllä on mahdollisuus jutella rottainnoittajan kanssa ja kysellä rotista.

Päivittäiset näytösajat näet tapahtumakalenterista tai paikan päällä Heurekassa tapahtumanäytöiltä. Rottaesityksiin ei varata paikkoja etukäteen.

Katso päivän ohjelma
Heurekas bakgård.

Planetaario on suljettu

Avaamme täysin uudistetun ja huippumodernin planetaarion loppuvuodesta 2025.

Lue lisää
Salaattiannos.

Lounas vai omat eväät?

Koulu- ja varhaiskasvatusryhmien lounas varataan suoraan tiederavintolasta osoitteesta tiederavintola@heureka.fi. Ravintolan väellä on myös ajantasainen tieto kunkin kevätretkipäivän lounaiden varaustilanteesta.

Lounashinnat koulu- ja varhaiskasvatusryhmille:
Varhaiskasvatuksen ja esiopetuksen ryhmät: 7,80€/lapsi
Alakoulun ryhmät: 9,90€/lapsi
Yläkoulun ja toisen asteen ryhmät sekä opettajat: 12,90€/hlö

Koulu- ja varhaiskasvatusryhmät voivat syödä omia eväitä eväidensyöntipaikoilla. Eväidensyöntipaikat sijaitsevat
aulassa ja toisessa kerroksessa, jossa on käytössä myös vesipiste, jääkaappi ja vessat. Huomioithan, että eväät voivat olla voileipiä, sämpylöitä tms. mutta eivät lämmintä ruokaa. Näyttelyalueella omien eväiden syönti ei ole sallittua. Eväidensyöntipaikkoja ei voi varata etukäteen.

Tutustu Tiederavintolan luokkaretkitarjontaan
Kouluikäinen poika piirtämässä kalliomaalausta.

Sujuva vierailuvaraus

Hyvin suunniteltu on puoliksi tehty! Ennen kuin teet varauksen, selvitäthän kuka tai mikä taho vastaa vierailun kustannuksista ja mitkä ovat tarvittavat tiedot esimerkiksi laskun lähettämistä varten. Vierailut voi maksaa saapuessa käteisellä/kortilla (tällöin ei tarvita mitään laskutustietoja) tai vierailun jälkeen lähetettävällä laskulla (laskutuslisä 8 €). Mikäli maksutapana on lasku, luethan tarkasti varausjärjestelmässä olevat ohjeet laskutustietoihin liittyen. Kun varauskyselyissä on kaikki tarvittavat tiedot selkeästi merkittyinä, varausten käsittely on sujuvaa ja pääsette iloisin mielin odottamaan retkipäiväänne.

Tutustu hintoihin ja maksutapoihin
Heurekan turvallisemman tilan periaatteiden kuvitusihmisiä.

Heureka on turvallinen tila

Heurekassa jokaisella pitää olla turvallinen olo.

Kun olen Heurekassa, noudatan näitä turvallisemman tilan periaatteita ja olen keskustellut niistä etukäteen myös ryhmäni kanssa.

Tutustu Heurekan turvallisemman tilan periaatteisiin
  • Heurekan vinkit syksyyn

    Heurekas tips inför hösten

    En färggrann höst på Heureka! Kolla in de bästa sakerna att göra en höstdag 2025 på den här sidan. 

  • NOX-ilta aikuisille 29.8.2025

    NOX-kväll 29.8.2025 (K18)

    Nästa NOX-kvällen för vuxna ordnas 29.8.2025 kl. 18–22. Temat är klimatförändring. Biljetterna 10€. Inträde även med Museikort eller Heureka Club-kort. Kom ihåg att köpa eller reservera din plats på förhand!

  • Kaksi lasta katsoo tarkkaavaisesti koepulloa, josta pursuaa valkoista vaahtoa.

    Heurekas höstlovsläger 2025

    Letar du efter ett höstlovsläger för ditt barn i Helsingforsregionen? Heureka ordnar tvådagars vetenskaps- och rymdläger för nyfikna barn vecka 42. Obs! Lägren är på finska. Lägren kommer till försäljning 15.9.2025 kl. 10.

  • Nainen ja mies istuu Heurekan planetaariossa. Planetaarion kuvulla näkyy tähtiä sekä sininen suurempi planeetta.

    Planetariet är stängt

    Vi öppnar ett förnyat och toppmodernt planetarium i slutet av året 2025.

  • Ikäkuulotesti verkossa

    Hörseltest

    När vi åldras försämras vår hörsel. Många inser det först när de märker att de inte längre hör syrsornas kvittrande på sommaren. Barn kan höra ljud med frekvenser upp till 20 kilohertz, men få 18-åringar kan höra ljud över 17,5 kHz. Varför tar vi inte reda på hur höga frekvenser...

  • Heurekan Matkalla avaruudessa -näyttelyssä nainen osoittaa sormella suuren Kuun pintaan. Mies katsoo vierestä.

    Torsdagskvällsbiljett för 10 €

    Notera! Rabatten gäller inte torsdagskvällar under sommarsäsongen 23.6–10.8, 16.10 och 25.12. På torsdagar kl. 15–20 kostar alla entrébiljetter 10€/styck. Barn under 5 år får besöka Heureka gratis tillsammans med en vårdnadshavare.